Bundan yüzlerce yıl sonra, Philadelphia (kankalık sevgisi şehri) civarında, delegeler arasında pek tanımadığımız Barnabas Stinson adlı biri, Kanka Kanunu’nun en eksi taslağı olarak kabul edilen metni bir parşömene çiziktiriverdi. Yıllar içinde kankalar bazı maddeleri değiştirip yeni kurallar eklediler ama Stinson’ın zarif kelimeleri, Kanka Kanunu’nun  şanlı girizgahı olarak yerinde duruyor.

Deniz seviyesinin iki kat altında, havası alınmış kurşun geçirmez bir odada duruyor olsa da, kanun metninin aslını bu nüshayı hazırlamaya yetecek kadar görme fırsatı buldum.

4 Temmuz 1776

KANKA KANUNU

İnsanlık halidir, kankalar bazı anlaşmazlıkları çözmeye ihtiyaç duyabilirler. Kanka türünün görüşlerine hürmeten tartışmaya yol açan sebepleri ortaya koymak gerekir. Sağduyu bunun büyük ihtimalle hatun meselesi olduğunu söyler. Birazdan sayacağım gerçeklerin varlığından kuşumuz yoktur; bütün kankalar eşit doğmuştur. (aynı derecede yakışıklı ve iyi giyimli olmasalar da). Devredilemez bazı haklara sahiptirler. Bunların arasında, yaşam hakkı, özgürlük ve hatun peşinde koşma hakkı vardır. İşte bu hakları güvenceye almak için Kanka Kanunu’nu sunuyoruz. Kankaların bu kanunu değiştirme veya yürürlükten kaldırıp yeni bir kanun tesis etme hakkı vardır, ama kabul edin ki, bu büyük emek gerektirir.

İşbu belgeyle, iki beyefendi aynı hatun kişinin muhabbetine niyetlenir ise “birinç” diyen ilk kanka, işi bitirmek için makul bir süre boyunca veya kum saatinin yarısı dolana kadar hatun kişiyle baş başa kalma hakkı kazanır. Bin kanka bu hakkı asla çiğneyemez ve kankasının önünü kapatamaz. Bol bol arpa suyu tüketmiş olsa bile…

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.