Enfes tariflerimizden, hazırlarından daha güzel ve lezzetli olan ve hazırlaması çok kolay ve pratik cevizli – vişneli kek tarifi:

Malzemeler;
– 3 yumurta
– 1 su bardağı toz şeker
– 1 su bardağından az zeytinyağı
– 1 su bardağı süt
– 2 su bardağı un
– 1 paket kabartma tozu
– 1 paket vanilya
– 1 avuç çekirdekleri çıkarılmış vişne
– Yarım su bardağı kırılmış ceviz

Yumurtaları karıştırma kabına kırıp mikserde karıştırmaya başlıyoruz. Yumurtalar karışmaya başladıktan sonra önce şekeri yavaş yavaş kabımıza ekliyoruz.

Yumurtalar ile şeker homojenize şekilde karıştıktan sonra, 1 su bardağından az zeytinyağını kabımıza ekliyoruz.

Zeytinyağı da tam olarak diğer malzemelerle karıştıktan sonra 1 su bardağı sütü kabımıza ekliyoruz.

Malzemelerimiz biraz daha karıştıktan sonra, 2 bardak unu karışımımıza yavaş yavaş ekliyoruz. Ardından da kabartma tozu ve vanilyayı karışımımıza ekliyoruz.

Eklediğimiz tüm malzemeler bir süre daha, eşit şekilde karıştıktan sonra malzemelerimizin karıştırılması işlemini tamamlıyoruz. Ve Ardından karışımımızı kalıbımıza döküyoruz.

Sonra çekirdekleri alınmış vişneleri ve kırılmış cevizlerimizi de karışımımızın üzerine döküp, eşit dağılacak şekilde yavaşça karıştırıyoruz.

Karışımımız tamamen hazırlanınca, 170 derecede ayarlayacağımız fırınımıza koyuyoruz. Burada, önemle fırınımızı pişirme öncesinde ısıtmayacağımızı ve kek karışımımızı direkt olarak fırına koyup, fırınımızı çalıştırmaya başlayacağımızı hatırlatmak isterim.

Toplam pişirme süresi 20 – 25 dakika olacaktır. Kekimiz kabardıktan ve üzeri kızardıktan sonra pişip pişmediğini kontrol etmek için, bir bıçağı kekimize batırarak kontrol edebiliriz. Bıçağımıza bulaşan, pişmemiş hamur olursa bir süre daha kekimizi pişirmeye devam etmeliyiz.

Kekimizi birkaç dakika sonra tekrar kontrol ettiğimizde bıçağımıza bulaşan hamur yoksa kekimiz yenilmeye hazır hale gelmiş olacaktır. Kekimizi fırından çıkardıktan sonra 5-10 dakika kadar beklettikten sonra kalıbımızdan çıkarıp, servis tabağına alabilir; misafirlerimize ve sevdiklerimize ikram etmek için hazır hale getirebilir ve afiyetle yiyebiliriz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.