Ankara’nın eski sanayisinde, İskitler’de bir köfteci burası… Aslında Ankara’lı olup, biraz piyasada gezen herkes burayı iyi bilir. Zaten bilmemek de mümkün değil. Muhtemelen Ankara sanayisinin İskitler’de daha yoğun olarak bulunduğu dönemde ‘Sanayi Köftecisi’ olarak başlamışlardır işlerine. Açıkcası buranın tarihçesine falan da girmek istemiyorum. Ben bu köfteci ile ilgili kendi fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

Üstünel Köftecisi, birçok kişiye göre salaş ve ‘dudak bükülen’ bir yer olarak gelebilir. Ama buradaki lezzet, köftenin sunuluşu, köfte gelmeden önce gözünüzü fazlasıyla doyuran yeşillikler çok da başka yerde yok.

Ben ilk gittiğimde köfteden önce gelen yeşillikler masayı doldurunca, ‘Buraya köfte yemeye gelmedik mi?’ diye sormuştum arkadaşlarıma… Üstelik gelen o kadar yeşillikten sonra da ‘herhalde bu kadar otu yedikten sonra akşama süt vermeye başlarız’ diye söyleniyordum. Tabi ben bunları söylerken de gelenlerin ardı arkası kesilmiyordu. Marullar, iceberg’ler, küçük domatesler, ızgara domates ve taze biberler, ızgara sarımsak ve daha birçok yeşillik ve ot… Sırf bu yeşillikleri yeseniz bile doyarsınız… Ama kendinizi bu yeşilliklerle doyurmayın, arkadan gelecek köfteye yer ayırın…

Arkadan gelen köfteler öyle tabakta falan gelmiyor. Kızartılmış yarım ekmek arasında köfteler geliyor. Aman ekmeği kapatıp yeme gafletine düşmeyin. Ekmeğinizden biraz koparıp, köftelerden alıp, yanındaki yeşilliklerle yemenizi öneririm. Köftenin tadı işte o zaman çıkıyor. Yanında da güzel bir ayran patlattınız mı, offf…. (Şimdi ağzım sulandı yazarken bile) Özellikle sarımsağı çok sevip de yiyemeyenler için de burası çok ideal. Közde sarımsak köftenin yanında hem çok güzel gidiyor, hem de daha sonra kokuya neden olmuyor.

Yemekler bitip, ardından gelen çay ile yediğiniz yemeğin keyfine varıyorsunuz. Tabi çay ile birlikte gelen Eyüp Sabri Tuncer kolonyalı mendillerini de almalısınız. Hatta almayı unutmayın, arabanıza da koyarsınız… Yolunuz düşürse o tarafa kesinlikle uğramadan geçmeyin. Bu arada akşam saat 19:00’a kadar servis yapıyorlar… Sonrasında gidelim derseniz, bu tattan mahrum kalabilir, ertesi günü beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Üstünel Köftecisi
Doğanbey Mah. Tunç Cad., Altındağ, Ankara

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.