Size göre Dünya’nın en iyi lezzeti nedir? Bana göre olanı söyleyim: Sarımsaklı yoğurt ve salçalı sos… Yoğurt, öyle içinde var mı yok mu belli olmayan şekilde sarımsak aromalı değil… Tadı iyice hissedilen ve damağın arka tarafında aromasını bırakan bir aromada olacak. Salçalı sos ise yağ ve salça oranı iyi ayarlanmış, karabiber, kimyon ve biraz pulbiber ile iyice lezzetlendirilmiş… Offff… Böyle bir lezzet yok… Ben bilmiyorum… Ya siz?

Dünya’daki en lezzetsiz, en sevilmeyen, en yenilmeyecek yemeği bile lezzetli hale getirir? Sarımsaklı yoğurt ve salçalı sos kombinasyonu belki de dünya mutfaklarında sınıflar üstü bir yerde olmalıdır. Mükemmel bir kombinasyon. Hatta belkide dünyada gelmiş geçmiş yapılan en iyi buluş olabilir.

Allah nur içinde yatırsın! Sarımsaklı yoğurt ve salçalı sosu bulan kişileri… Gerçekten de öyle değil mi? Bir şekilde yoğurt yapmayı buldun. Peki içine sarımsak koyup bir sos haline getirmek nereden aklına geldi? Ve sonrasında da onu salçalı sos ile kombinasyon yapmak… Bu dünyanın gelmiş geçmiş en mükemmel buluşu değil de nedir?

Patates kızartması, mantı, ıspanak, semizotu… Hatta hatta en yenilmez denilecek kereviz ve karnıbahar bile… Sebze, et… Ne yerseniz, ne yemek yaparsanız bu kombinasyonu kullanabilir, yemeklerinize daha fazla lezzet katabilirsiniz. Aslında benzersiz tatlardaki yemekleri yapmak bu kadar da kolay… Dünyada obez sayısı gittikçe artıyor. Patates kızartması bunun nedenlerinden biri… Bence dünyadaki herkes sarımsaklı yoğurt’un farkında olsa ve bu lezzeti bilse, dünyadaki obez sayısı 2 belki 3 katına çıkardı. O kadar fazla patates kızartması yerlerdi ki herkes obez olurdu.

Bizler çok şanslıyız. Dünya’da geleneksel olarak mutfağında kullanan belki de tek millet biziz… Türk mutfağının en güzel kombinasyonu olan Sarımsaklı Yoğurt ve Salçalı Sos, mutfağımızın bu kadar kendine has olmasını sağlayan bir lezzet bence. Sarımsaklı yoğurt ve salçalı sos ile servis edilen mantıdan bir kaşık alın, sonra ardından yaprak sarma atın ağzınıza… Bu lezzeti anlatacak kelimeler yok, tarif etmek zor… Sadece yemek ve bu lezzetin keyfine varmak gerek…

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.