Fenerbahçe denildiği zaman son yıllarda akla gelen ilk isim şüphesiz Alex de Souza’dır. Alex De Souza, belki de şu anda Fenerbahçeli olan 8 – 20 yaş aralığındaki taraftarların Fenerbahçeli olmasının birinci nedenidir. Tıpkı Alex gibi, yaşları 30 ve üzerinde olan birçok taraftarın da yine Fenerbahçe taraftarı olmasına neden olan diğer isim de Aykut Kocaman’dır. ‘Kral Aykut’… Tıpkı ‘Kral Alex’ gibi…

Fenerbahçe camiasının sevdiği ve önemli isimlerinden birisi olan Aykut Kocaman, bugüne kadar hep sportif yanının dışında, saha dışındaki duruşu ve karakteri ile taraflı tarafsız herkesin saygısını kazandı. Kendisinin şampiyonluğun ardından kovulur gibi bu takımdan gönderilmiş olması, biraz da Aykut Kocaman’ın duruşundan ve ‘adam gibi adam’ oluşundan Fenerbahçe taraftarının içini acıtmıştı. Ne garip bir durumdur ki, o zamanın yıldızı şimdi Fenerbahçe’nin başında Teknik Direktör olarak görev yapıyor ve şimdinin yıldızına geçmişte kendisine yapılanı yapıyor.

Taraflı tarafsız herkes için bir efsane oyuncudur Alex De Souza… Belki de Türkiye’ye bugüne kadar gelmiş geçmiş en başarılı, en iyi yabancı futbolcudur. Saha içindeki becerileri ve yaptıklarının yanı sıra, saha dışındaki yaşantısı, ailesi ve yaptıklarıyla herkesin sevgisini kazanmış ve bizden biri olmuştur. Alex’in yaptıklarını zaten herkes biliyor. Ama söylemeden ve birkez daha hatırlatmadan geçemeyeceğim ki, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’nın karşısında heykeli bulanan 2 efsane oyuncudan biri Alex de Souza’dır. O, yaşayan bir efsanedir!

Gelelim son günlerde gündemi meşgul eden Aykut Kocaman ve Alex De Souza problemine… Elbette Aziz Yıldırım’ın açıkladığı gibi, büyük ve önemli olan Fenerbahçe’dir. Başkanlar, yöneticiler, teknik direktörler ve futbolcular gelir ve gider. Ama her zaman kalan Fenerbahçe’dir. Doğrudur… Teknik direktörün aldığı kararlar ve yapmak istedikleri de elbette önemlidir. Bu takımın patronu teknik direktördür. Ama Alex de Souza da ne olursa olsun, bu camianın gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından bir tanesidir. Öyle buruşturulup kenara atılamaz! Alex de Souza yaşlandı, kabul! Belki eskisi veya geçmiş sezonlardaki gibi üst düzey performans da gösteremeyecek. Bunun için gerekli hazırlık da elbette yapılmalı. Ama bu iş böyle yapılmaz! Getirirsin Alex’in alternatifi olacak ve ondan daha iyi olacak bir oyuncuyu, o zaman herkes kabul eder, Alex de eder. Biz de ederiz!

‘Başkan’ diyor ya; “Kimse Fenerbahçe’den büyük değildir, büyük olan Fenerbahçe’dir” diye… İşte aynen öyle… Fenerbahçe’yi büyük yapan da taraftarıdır. Fenerbahçe’nin kendisi taraftarıdır, camiasıdır. Biz Fenerbahçe’de Alex de Souza’ya böyle davranılmasını istemiyoruz. Alex de Souza’nın futbolu Fenerbahçe’de bırakmasını ve futbolu bıraktıktan sonra da bu kulüpte Teknik Heyet içerisinde yer alarak göreve devam etmesini, yeni Alex’ler yetişmesinde yardımcı olmasını istiyoruz.

Sezon bitince, Aykut Kocaman birseyler yapacak diye bekledik olmadı, doğru düzgün transfer yok. Takımın orta sahasının yetersiz olduğu alenen ortadayken, oraya transfer yapmak yerine bu sorunu Alex’e ve ‘Alex yeterince kosmuyor‘a baglayan zihniyetten birsey olmaz! Senin isin bu yeteneğin, bu oyuncunun etrafina oyunu kurup daha mucadeleci oyunculari etrafina koymak midir, yoksa boyle bir takim kurmayip ‘sucu Alex’e atmak‘ mi? Bir haftadır birileri tarafından, basına sprint ölçümleri servis ediliyor. Bunun amacı nedir? Bunu kim servis etmektedir? Bırakın arkadaş bu işleri? Yapmayın Allah aşkına…

Uğur Meleke çok iyi yazmış:

Fenerbahçe Alex’sizken de Alex’li gibi (on numara pozisyonu olan) bir dizilişle oynayacaksa Brezilyalı efsane neden kenarda oturuyor ki? Fenerbahçe Alex yokken de sahaya 4-2-3-1 dizilecekse, Alex’in pozisyonunda da Mehmet Topuz oynayacaksa nasıl bir gerekçesi olabilir ki bu tercihin? Akla tek bir yanıt geliyor: Sprint ölçümleri! Evet, şaka yapmıyorum, sprint ölçümleri… Son bir haftada (bu bilgilere nasıl ulaştıklarını çok merak ettiğim) bazı muhabirlerin/yazarların sütunlarında Fenerbahçe’nin sprint mesafelerini okuyorsunuz. Bu ölçümlere göre Alex’in sprint rakamları düşük olduğu için kadroya alınmıyormuş! O zaman benim teklifim şu: Madem futbolda neticeyi yalnızca sprint ölçümleri belirliyor, o zaman Spartak’la Fenerbahçe’nin istatistiklerine de bakalım; kimin sprinti fazlaysa o girsin Şampiyonlar ligine…

 Aynen öyle… Hatta madem sprint ölçümlerine bakıyorsunuz; Usain Bolt futbol oynamak istediğini belirtiyordu. Onu alın!!! Ondan iyi sprintçi mi bulacaksınız!!!

Biz tribünde ‘I love you Alex‘ diye bağırmayı seviyoruz. Ve Alex’e yapılan bu vefasızlık ve terbiyesizliği bizzati kendimize yapılmış olarak hissediyor ve bu tavır ve davranışların gerek yönetim, gerekse teknik kadro tarafından düzeltilmesini istiyoruz. Dedim ya, tribünde ‘I love you Alex’ diye bağırmayı seviyoruz ve bir o kadar da ‘Yönetim İstifa – Aykut Kocaman İstifa‘ diye bağırmayı sevmiyor ve istemiyoruz. Ama bıçak da kemiğe dayanıyor!

 Bizim milletin en büyük özelliğidir. Kendisi üzerine düşeni yapmaz, ondan sonra bahaneyi başka şeylere yorar! İşte Aykut Kocaman’ın yaptığı da aynen budur. Takımın orta sahadaki eksiklikleri ortadayken bununla ilgili bir çalışma yapmak yerine, bunun sorumlusunu Alex de Souza olarak göstermek kadar akıldan yoksun ve komik birşey yok!

Ey Aykut Kocaman ve değerli yönetim kurulu; tamam anlıyoruz Fenerbahçe’den büyüğü yok, sistem önemli, koşan adam istiyorsunuz, koşan oyunculardan bir takım kurduğunuzu düşünüyorsunuz, Aykut ‘Kocaman’ bir adam ama BİR ALEX DEĞİL!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.