Zeus’un çocukları arasında neyse ki ‘Futbol Tanrısı’ yok. Çünkü dünya üzerinde Fenerbahçe – Galatasaray derbisine şahit olmayan bir tanrı, asla tanrı sayılmazdı… Bugün Türkiye’de futbol denince akla ilk gelen Fenerbahçe – Galatarasay olur. Söz konusu Fenerbahçe ve Galatasaray olunca da tabiki birşeyler yazmadan olmaz…

Tüm Türkiye bu maçı bekliyor. Bu maç kim ne derse desin, Türkiye’nin futbol bayramıdır. Bir Fenerbahçeli’nin‘Yaşa Fenerbahçe’sindeki heyecanı, bir Galatasaraylı’nın ‘Re Re Re Ra Ra Ra Galatasaray Cim Bom Bom’undaki coşkusudur. Bu maç Türkiye’nin vücudundaki ‘futbol ruhu’dur.

İşte böyle yazmışım geçen sene bu zamanlar, yine bir Fenerbahçe – Galatasaray maçı öncesi… Gerçekten de öyle değil mi? Bu iki takım mahalle arasında oynasa, yine herkes bu maçı konuşur. Mahalle arasında top oynayan çocuklardan bir takım Fenerbahçe forması, diğeri Galatasaray forması giyse bir anda herkes pür dikkat onları izler. Etraftan birileri ‘Sarı‘ diye bağırsa, ikisi de aynı anda bir taraftan ‘Lacivert‘, bir taraftan ‘Kırmızı‘ diye bağırır. Birbirinden ayrılmayacak ‘et ve tırnak‘ gibidir aslında onlar… Her ne kadar en çok birbirleriyle de uğraşsalar, bir diğeri olmadan öbürünün bir yanı eksik kalır.

Bu sene Türk futbolunun üzerinde dolanan kara bulutlar var. Sözde ‘şike’  yapılmış, sözde ‘örgütler’ kurulmuş. Neyse bunlar ayrı şeyler… Ama bu kara bulutları dağıtacak, ülkemizde yeniden futbol dünyasında futbolu ön plana çıkaracak bir şeydir Fenerbahçe – Galatasaray rekabeti… Şimdi bunun tadını çıkarma zamanı. Futbolu seven herkes bunu doya doya yaşamalı.

12 yıldır Fenerbahçe evinde Galatasaray’a kaybetmiyor. Fenerbahçe camiası yine bu maçta kendilerine sonuna kadar güveniyor. Geçmiş yıllarda Galatasaray camiası ise Kadıköy’e ‘yenilgiye razı’ şekilde gelirdi. Fakat bu sene durum farklı… Onlar da iddialı, kendilerine güveniyorlar. Her şeyin dışında işte bu yüzden bile bu maç daha güzel olacak. Tabi diğer taraftan bakıldığında, Galatasaray’ın puan avantajını korumak isteyeceği de aşikar. Play-off maçlarının başlamasına 3 hafta kala, Fenerbahçe ile arasındaki puan farkını koruması elbette avantajına olacaktır. Fenerbahçe tarafında ise, Galatasaray camiası üzerindeki psikolojik baskıyı korumak ve şampiyonluk yarışında puan farkını düşürebilmek ve Play-off maçlarına daha avantajlı girebilmek için bu maçı kesinlikle almak istiyor. Kadıköy avantajı ise Fenerbahçe’nin en büyük gücü…

Fenerbahçe ve Galatasaray’ın açısından değil de, benim açımdan bu maça bakınca; tabi ki Fenerbahçe’nin galibiyetini bekliyor ve istiyorum. Bunun için 12 senedir olduğum gibi, yine Kadıköy’de olacağım. Maç öncesinde arkadaşlarımla buluşup, beraberce eğleneceğiz. Maçın havasına iyice girip, hep beraber şarkılar söyleyip, tezahüratlar yapacağız. Herşey yine çok güzel olacak.

Fenerbahçe maçlarını Kadıköy’de yaşamak her zaman çok güzel oluyor. Maç öncesinde, maça giden gitmeyen herkesin maçın havasını yaşaması, herkesin gözlerindeki ışıltıyı, yüreğindeki Fenerbahçe aşkını görmek gerçekten tarif edilemez bir şey… Hele Galatasaray maçı söz konusu ise, işte o zaman yaşananlar daha da güzel, daha da eğlenceli, daha da coşkulu olur. Bu coşku sadece bizde kalmasın, tüm Türkiye yaşasın! -Ve tabi ki Fenerbahçe kazansın!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.